Sprzęt

Bezszwowy monitor do obiektu sportowego

Nie przykładaliśmy szczególnej wagi do monitora stadionowego, gdyż służył on głównie jako urządzenie pomocnicze, i rzadko kiedy znajdował się w centrum uwagi. Jednak od pewnego czasu coraz częściej widywaliśmy duże ekrany wizyjne na większych obiektach sportowych, i zauważając ich funkcjonalność, zdecydowaliśmy się wymienić stary monitor na bardziej nowoczesne i zaawansowane urządzenie. Problem polegał jednak na dość niewielkiej możliwości wyboru sprzętu.

Monitory do dużych ścian wizyjnych

najlepsze monitory bezszwoweMonitory o dużej przekątnej miały ogromny mankament, a mianowicie nie mogły obsługiwać najwyższych rozdzielczości obrazu, służąc głównie jako ekran pomocniczy. Z tego powodu, niemal wszystkie przeglądane przez nas modele nie nadawały się do zastosowania na stadionie, choć w trakcie poszukiwań polecono nam zastosowanie ścian wizyjnych zbudowanych z monitorów bezszwowych, gdyż zdecydowanie lepiej sprawdzały się na dużych obiektach sportowych podczas wyświetlania nie tylko statystyk, ale również i powtórek z najlepszych momentów gry. Na szczególną uwagę zasługiwał fakt, iż najlepsze monitory bezszwowe posiadały ogromne rozdzielczości, więc obraz wyświetlany na ekranie miał zdecydowanie lepszą jakość niż na pojedynczym monitorze o podobnej wielkości, głównie z racji braku konieczności rozciągania obrazu tak, by pasował do wymiarów ekranu. Postawienie ściany wizyjnej było bardzo proste, gdyż wymagała zamocowania monitorów na rusztowaniu, służącym jako podstawa ściany, i podłączenia poszczególnych monitorów do jednostki centralnej. Warto przy tym nadmienić, iż instalacja monitorów nie była wcale trudniejsza niż podłączenie zwykłego monitora komputerowego, a obraz nie musiał być obsługiwany przez żaden program, choć użycie takowego znacznie ułatwiało obsługę monitorów, i pozwalało operatorowi na znacznie dokładniejszą konfigurację ich pracy. Opcje konfiguracyjne umożliwiały zmianę działania całej ściany, jak i poszczególnych jej monitorów.

Najróżniejsze funkcje wyświetlania obrazu, które posiadała ściana wizyjna zbudowana z monitorów bezszwowych były zbyt liczne by zmieściły się nawet na długiej liście, gdyż z odrobiną wprawy w obsłudze można było osiągnąć naprawdę imponujące efekty wizualne, lub też utrzymywać stałą jakość obrazu nawet przy użyciu kamer o przeciętnej rozdzielczości. Monitory te posiadały również uszczelnione obudowy, dzięki którym bez trudu mogły być zamontowane na otwartej przestrzeni stadionu i używane nawet w czasie deszczu, bez obawy o zalanie i potencjalne uszkodzenie podzespołów elektronicznych.