Czy tripody są dobrym zabezpieczeniem?

Każdy przynajmniej kilka razy w życiu spotkał się z bramkami obrotowymi. Uniemożliwiają one przejście osobom nieupoważnionym, dlatego sprawiają one, że teren obiektu staje się terenem zamkniętym. Ich zastosowanie jest bardzo różnorodne i uniwersalne. Mogą skutecznie zatrzymać osoby, które chcą wtargnąć na do jakiegoś obiektu bezprawnie. Przykładem mogą być publiczne toalety, za które trzeba uiścić opłatę. Bramki skutecznie powstrzymają osoby, które nie zapłaciły. Jak działają takie bramki, jakie są ich wady i zalety? 

Wady i zalety obrotowych bramek

bramki obrotowe wejścioweBramki obrotowe, inaczej nazywane tripodami, mają szerokie zastosowanie. Mogą być przeznaczone nie tylko dla obiektów sportowych czy kulturowych, zrzeszających ogromną liczbę ludzi. To świetne urządzenia, które służą do organizacji ruchu, zgłasza w miejscach, gdzie jest on wzmożony. Pojawiają się również w zakładach pracy, gdzie oddzielają przejścia między różnymi sektorami. Mogą być one otwierane za pomocą specjalnej karty RFiD lub skanera kodów kreskowych czy QR. W dobie pandemii pojawiły się również modele, które kontrolowały temperaturę ciała przechodzącego, a także były wyposażone w dodatkowy system wykrywania obecności maseczki ochronnej na twarzy wchodzących do zabezpieczonego obiektu. Bramki obrotowe wejściowe mają zatem możliwość integrowania ich z innymi komponentami i wyposażania w różne dodatkowe funkcje. Pojawiają się także rejestratory czasu pracy, chętnie wykorzystywane w wielkopowierzchniowych zakładach pracy, a także wrzutnie biletów i inne. Kolejną zaletą tripodów jest zdecydowanie ich wieloletnia i bezawaryjna praca, co jest niezwykle istotne, ponieważ bramki muszą zachować płynność pracy. Głowica musi być połączona z mechanizmem samocentrującym, aby automatycznie powrócić do pozycji wyjściowej po wykonaniu obrotu. W przypadku włączenia się alarmu np. pożarowego lub w przypadku braku prądu głowica bramki automatycznie opada i pozwala na bezproblemowe opuszczenie terenu. Jeśli chodzi o wady, to niskie bramki obrotowe są stosunkowo łatwe do ominięcia, dlatego niekiedy lepiej zdecydować się na kołowroty wysokie.

Ogromną zaletą tych systemów zabezpieczających jest kwestia finansowa, ponieważ to jedne z najtańszych urządzeń kontroli dostępu. Ich niska cena, stosunkowa bezawaryjność, a przy ewentualnej usterce niskie koszty jej usunięcia, sprawiają, że tripody są jednym z najczęstszych wyborów. Koszty eksploatacji także nie są wysokie, ponieważ ich pobór energii jest naprawdę niewielki. Bramki najczęściej zabezpieczają obiekty biurowe, zakłady pracy, stadiony sportowe, transport publiczny i obiekty rozrywkowe, jak muzea, parki rozrywki itd.