Budownictwo i Dom

Czym uszczelnić oczko wodne?

Możliwość posiadania własnego oczka wodnego w ogrodzie to fantastyczna przygoda. Takie miejsce to nie tylko radość dla oka oraz ukojenie zmysłów po nerwowym dniu. To także możliwość obserwowania przyrody w najpiękniejszej jej formie, czyli tej najbardziej naturalnej. Oczko wodne w ogródku to także doskonały sposób na wzmocnienie świadomości dziecka i uwrażliwienie go na naturę. Wykonanie takiego projektu nie jest wcale takie trudne, jak się wydaje i przy odrobinie wiedzy i umiejętności, można stworzyć to wspaniałe miejsce własnymi rękami.

Rodzaje folii do oczek wodnych

folia do uszczelniania zbiorników wodnychJak zabrać się za budowę oczka wodnego? Przede wszystkim warto znaleźć odpowiednie miejsce i ustalić wielkość samego zbiornika. Pamiętajmy, że im większy zbiornik, tym łatwiejsza jego pielęgnacja, a naprawdę duże zbiorniki „radzą sobie same”. Natomiast małe oczka wodne będą wymagały od nas stałej uwagi i dbałości o jakość wody, która pozostawiona sama sobie przestanie po jakimś czasie być atrakcyjna dla oka. Podstawowym elementem wyposażenia oczka wodnego jest dobrej jakości wykładzina pokrywająca dno zbiornika. Folia do uszczelniania zbiorników wodnych stanowi granice między ziemią, a znajdującą się w oczku wodą i na tym elemencie nie warto oszczędzać. Im lepszej klasy folia do uszczelniania zbiorników wodnych, tym większa jej trwałość i odporność na uszkodzenia. Nikomu nie uśmiecha się chyba naprawa dna już po roku czy dwóch od założenia zbiornika. Dobra folia powinna być zarówno gruba, jak i elastyczna, a także, co bardzo ważne, odporna na zmienną temperaturę, w tym mrozy, oraz na promienie słoneczne. Taka jest właśnie syntetyczna guma czyli butyl. Jej trwałość to nawet 50 lat, co oznacza, że przez cały czas użytkowania nie będziemy narażeni na jej naprawę czy wymianę. Za jakością idzie niestety cena, która nie należy do przystępnych. Jednak w perspektywie czasu inwestycja się zwraca (zakładając, że oczko wodne nie jest tylko chwilową zachcianką). Bardzo dobrą jakością i trwałością (nawet 30 lat) odznacza się także wykładzina z syntetycznego kauczuku. Podobnie jak poprzednia, jest odporna na uszkodzenia, mróz i słońce, a jej cena jest nieco bardziej zachęcająca. Niższa półka cenowa to najbardziej popularna folia PCV, bardzo chętnie stosowana do oczek wodnych. Jej trwałość określa się na około 10 lat. Jest elastyczna, odporna na niskie temperatury, jednak wystawiona na działanie promieni słonecznych twardnieje i ulega uszkodzeniom.

Uszczelniając oczko wodne pamiętajmy także o właściwym przygotowaniu podłoża pod folię. Niezbędne będzie pozbycie się z gleby wszystkich korzeni oraz innych twardych przedmiotów, mogących uszkodzić materiał w przyszłości. Dodatkowo zaleca się wysypanie kilkucentymetrowej warstwy piasku, mającego wyrównać teren. Tak położona wykładzina uszczelniająca z pewnością przetrwa kolejne dekady, bez konieczności napraw, czy kosztownej wymiany.