Hodowla i zwierzęta

Dieta dla psa polegająca na surowym mięsie

Bardzo często właściciele czworonogów szukają alternatywnych rozwiązań w żywieniu swoich pupili. W czasach wysokoprzetworzonej żywności oraz wielu alergii pokarmowych sięgają często do filozofii, która mówi o tym, że dieta psa powinna być maksymalnie zbliżona do diety jego dzikich przodków. Powinna składać się głównie z surowego mięsa, zawierać niewiele węglowodanów i być uzupełniana o odpowiednie składniki pokarmowe. Dietę taką nazywa się potocznie BARF. Jej twórcą jest australijski lekarz weterynarii dr Ian Billinghurst.

Dieta BARF zastosowana u psa

barf dla psaDieta taka nie zawiera szkodliwych dodatków oraz konserwantów. Maksymalnie ograniczona jest również ilość produktów zbożowych, które podajemy naszemu zwierzęciu. Źródłem węglowodanów są głównie świeże i surowe warzywa oraz owoce, a dobre mięso dostarcza niezbędnego białka. Niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu są również enzymy i przeciwutleniacze, które są dostarczane z surowym pokarmem. Dieta BARF dla psa powinna się opierać z 70% na produktach mięsnych, czyli surowe mięso, kości, ryby i podroby oraz z 30% na produktach pozostałych takich jak świeże owoce, warzywa i dodatki. Podstawowym składnikiem jest więc surowe mięso. Bardzo istotne jest żeby podawać swojemu pupilowi dużo różnych rodzajów mięs. Dzięki temu jego organizm wybierze z każdego to co najważniejsze. Jeden rodzaj mięsa nigdy nie powinien być podawany przez długi okres. Możemy przez to doprowadzić do niedoborów lub wręcz nadmiarów niektórych składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest dobre zbilansowanie takiej diety. Rozpoczynając wprowadzanie takiej diety najlepiej zacząć od podawania zmielonego mięsa indyka i obserwować naszego pupila. Jeżeli nie pojawiły się żadne dolegliwości w postaci biegunki lub nadmiernego drapania to możemy zacząć podawać kolejne rodzaje mięs takich jak wołowina, wieprzowina, cielęcina, konina, jagnięcina, kurczak, gęś, królik, kaczka i dziczyzna. Podczas skarmiania surowym mięsem nie możemy wybierać dla psa wyłącznie chudego mięsa. Psy to zwierzęta, które potrzebują znacznie większej ilości tłuszczu w swojej diecie. Jest on doskonałym źródłem witamin oraz kwasów nienasyconych. Surowe ryby powinny stanowić część diety BARF. Podaje się je psom w całości. Nie należy mieszać ryb z mięsem, które zawierają tiaminazynę. Te podajemy zupełnie osobno, a resztę możemy stosować razem z mięsem. Surowe warzywa i owoce są niezbędne dla zdrowia psa. Najlepiej jakby były dobrze zmiksowane i przemrożone. Są one głównym źródłem węglowodanów złożonych.

Należy pamiętać, że do przygotowywania i przechowywania produktów diety BARF naszego psa powinniśmy używać innych naczyń. Oprócz tego powinniśmy również przestrzegać mocno zasad higieny. Jej podstawą jest dobre planowanie. Dieta ta jest na pewno czasochłonna i pracochłonna jednak znajduje ona swoich zwolenników wśród wielu właścicieli psów. Powrót do żywienia w zgodzie z naturalną potrzebą organizmu zwierzęcia może dać dużo pozytywnych efektów. Pamiętać trzeba jednak, żeby była ona odpowiednio zbilansowana.