Żywność i gastronomia

Dobre rafinowane masło Shea

Kosmetyki dostępne na rynku mają najczęściej jakiś procent naturalnych składników, a reszta jest pochodzenia sztucznego. Dotyczy to kremów, balsamów, mydeł, czy żeli pod prysznic. Jednak można samodzielnie zbić wiele kosmetyków w domu z kilku składników. Większość z nich można kupić w sklepie zielarskim, z ekologicznymi produktami lub w aptece. Jednym z tych, które zasługują na szczególną uwagę, jest masło Shea. 

Czy rafinowane masła są skuteczne w działaniu? 

rafinowane masło sheaWybierając kosmetyki, należy sprawdzać ich składy, ponieważ one są najważniejsze jeżeli zależy nam na skutecznym i bezpiecznym działaniu. Kremy i balsamy, najczęściej zawierają olejki, wyciągi roślinne, czy kwasy owocowe, które potrafią zdziałać cuda. Jednak najczęściej przez producentów kosmetyków, wybierane jest rafinowane masło Shea, które świetnie nawilża i natłuszcza skórę. Masło Shea może być w formie rafinowanej, czyli poddanej procesowi oczyszczania lub nierafinowanej uzyskiwanej dzięki mechanicznemu tłoczeniu orzechów Masłosza Parka na zimno. Rafinacja ma celu oczyszczenie pozyskanego oleju z wszelkich zanieczyszczeń i może przebiegać na dwa sposoby, ale najczęściej jest stosowana metoda chemiczna, gdyż jest szybsza i tańsza. Jej efektem jest pozbycie masła zapachu, zmiana barwy z kremowo – żółtej na białą, wydłużenie daty ważności i sprawienie, że jest bardziej stabilne. Dzięki temu lepiej się sprawdza jako składnik kremów, czy balsamów do ciała i ust. Jednak także w procesie rafinacji jest bezpowrotnie tracona część cennych składników. Rafinowane masło Shea ma lekki zapach orzechowo – drzewny, który może przeszkadzać w końcowym kosmetyku, żółtawą barwę i może zawierać pewne zanieczyszczenia, które są nie do przyjęcia w przypadku kremów produkowanym na masową skalę, dlatego też producenci wolą sięgać po masła rafinowane. Pomimo procesu, jakiemu jest ono poddawane, reszta składników pozostaje w produkcie, więc taki kosmetyk nadal będzie skuteczny. Zaletą jest dłuższy termin ważności i brak konieczności przechowywania w lodówce. 

Na rynku znajdziemy wiele olejów, czy maseł w postaci rafinowanej i nierafinowanej, ponieważ mają szerokie zastosowanie. Nie każdy rodzaj masła się sprawdzi we wszystkich zastosowaniach, więc musimy mieć wybór. Rafinowane masło jest nieco tańsze niż jego nierafinowany odpowiednik, dlatego bez problemu je rozróżnimy w sklepie po samej wartości. Jeżeli potrzebujemy masło Shea do własnych potrzeb, to lepiej wybrać wersję nierafinowaną i zakupić je w sprawdzonym sklepie.