Rodzina i dzieci

Gry na świeżym powietrzu

W dzisiejszych czasach coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, kosztem chwil spędzanych na świeżym powietrzu. Szczególnie w przypadku dzieci jest to bardzo negatywne zjawisko, które będzie miało bardzo istotne konsekwencje w ich dorosłym życiu. Zamiast biegać po podwórku czy boisku razem z rówieśnikami, dzieci spędzają czas przed ekranami telewizorów czy komputerów. W efekcie pogarsza się ich sprawność fizyczna, co widać na przykładzie malejącej liczby aktywnych uczestników lekcji wychowania fizycznego w szkołach. 

Rodzaje gier podwórkowych

gry podwórkowePotencjalnych przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę dużo. Na rynku powstaje mnóstwo różnego rodzaju rozwiązań pozwalających na aktywne spędzanie wolnego czasu, ale różnorodne gry podwórkowe od zawsze były na wyciągnięcie ręki niezależnie od poziomu zamożności rodziny danego dziecka. Szczególny rozkwit zabaw na podwórku miał miejsce pod koniec ubiegłego wieku, kiedy każdego dnia na polskich osiedlach można było spotkać mnóstwo dzieci wspólnie spędzających czas. Wystarczyły do tego proste przedmioty. Piłka futbolowa nie musiała służyć do gry w piłkę nożną, ale stanowiła kluczowy rekwizyt do popularnego zbijaka, który poprzez zabawę kształtował zwinność i refleks uczestników gry. Pomysłowość i zdolność kojarzenia ćwiczono podczas gry w hali-halo, a chodniki były porysowane kredą i planszami do gry w klasy. Na ulicach były też grupki dziewczyn grających w gumę, dzięki czemu polskie dzieci ćwiczyły kondycję fizyczną, skoczność i równowagę. Bardzo popularne były też zabawy z wykorzystaniem skakanki, a w większości domów była przynajmniej jedna skakanka, chociaż do wielu zabaw wystarczył tylko dłuższy kawałek solidnego sznurka, czy liny. Nie można też zapominać o popularnych grach strategicznych, czyli przede wszystkim o podchodach oraz szczególnie popularnej zabawie w chowanego, dzięki czemu trenowany był spryt, umiejętność przewidywania oraz myślenia perspektywicznego. Obecny spadek aktywności fizycznej wśród młodzieży na pewno jest jedną z ciemniejszych stron popularyzacji komputerów.

Popularne gry podwórkowe były nie tylko bardzo dobrym sposobem na poprawę aktywności fizycznej, ale też zawierały elementy wymagające sprytu, kreatywności, czy współpracy. Przede wszystkim były jednak atrakcyjnym sposobem wspólnego spędzania wolnego czasu, dzięki czemu rzadko kiedy brakowało chętnych do zabawy. Obecna młodzież mając jeszcze większe możliwości form wspólnego spędzania czasu nie zawsze ma ochotę z nich korzystać, ale dzięki drobnej zachęcie ze strony dorosłych zawsze jest szansa na odwrócenie tego trendu. Różnorodność gier podwórkowych jest przecież coraz większa.