Budownictwo i Dom

Jak zabezpieczyć oczko wodne?

Budowa sztucznego zbiornika wodnego w ogrodzie to spore przedsięwzięcie, wiążące się z niemałymi kosztami. Jednak radość z posiadania prawdziwego oczka wodnego, które do złudzenia przypomina naturalny staw czy sadzawkę, otoczoną wodną roślinnością, jest ogromna. Możliwość obserwowania życia tego niewielkiego ekosystemu to zarówno doskonały relaks, jak i niezastąpiona lekcja biologii. Z pewnością zalety posiadania oczka wodnego przerastają nakłady poniesione na tą inwestycję.

Zbuduj samodzielnie oczko wodne

folia do oczek wodnychCzy ten sztuczny zbiornik jesteśmy w stanie zbudować samodzielnie? Oczywiście, że tak, choć trzeba nastawić się na ciężką pracę. Kluczowym elementem, mającym wpływ na przyszłe funkcjonowanie i pielęgnację oczka wodnego, ma wybór najwłaściwszego miejsca jego budowy. Nie może to być miejsce zbyt mocno nasłonecznione, ponieważ ciągły wpływ promieni słonecznych będzie powodował nadmierne namnażanie się glonów w wodzie, przez co, po jakimś czasie straci ona swoją przejrzystość. Z kolei umiejscowienie oczka pod drzewami będzie narażało je na nieustanne wpadanie do wody liści. Liście będą gnić, co również spowoduje ciągłe zanieczyszczenie wody i zbiornik po prostu przestanie nas cieszyć. Pamiętajmy także o jednej bardzo istotnej zasadzie: im większy zbiornik, tym mniej pracy przy jego pielęgnacji. Dzieje się tak dlatego, że w dużym akwenie o wiele łatwiej o równowagę biologiczną, dzięki czemu wytworzony ekosystem nie wymaga naszej ingerencji i „żyje własnym życiem”. Natomiast małe zbiorniki wymagają częstego podmieniania wody, bądź zastosowania odpowiedniej filtracji, inaczej bardzo szybko przestaną być dla nas atrakcyjne. Pierwszym punktem podczas budowy oczka wodnego jest wykopanie dołu. Pamiętajmy o łagodnym spadzie aż do samego dna, co zabezpieczy przed osuwaniem się ziemi. Dół należy szczelnie zabezpieczyć. Do tego posłuży nam folia do oczek wodnych. Warto zdecydować się na materiał wysokiej jakości, elastyczny lecz wystarczająco gruby i odporny na uszkodzenia, zmianę temperatury i promienie słoneczne. Dobrej jakości folia do oczek wodnych przetrwa nawet 50 lat. Oznacza to, że przez całą naszą przygodę z własnym oczkiem wodnym, nie będziemy zmuszeni do jej wymiany czy naprawy.

Odpowiednio uszczelniony dół można wypełnić wodą, obsadzić wybranymi roślinami i ozdobić kamiennymi i drewnianymi elementami tak, aby nasz mały sztuczny staw wyglądem przypominał ten naturalny. Na koniec, najlepiej kilka tygodni później, można wpuścić ryby. Ważne, aby nie robić tego od razu, ponieważ zbiornik potrzebuje dość czasu, aby parametry wody ustabilizowały się. Dopiero wtedy można do niej wpuścić nowych mieszkańców i cieszyć się swoim własnym wycinkiem natury.