Hodowla i zwierzęta

Klatki dla chomików

Istnieje wiele gatunków chomików, jedne z nich są małe, inne dużo większe. Każdy z nich musi posiadać swoją własną, dobrze wyposażoną klatkę. Jak nie popełniać popularnych błędów przy wyborze odpowiedniej klatki dla chomika? jakie powinna mieć wymiary, aby zapewnić chomikowi jak najlepsze warunki? Postaram odpowiedź się na te pytania, aby pomóc wszystkim tym, którzy pragną posiadać chomika.

Jakie klatki będą odpowiednie dla chomika?

klatka dla chomikówPrzede wszystkim pierwszą zasadą, dotyczącą każdego gatunku chomika, jest to, że każde zwierzę musi mieszkać samo. Chomiki to zwierzęta ceniące sobie samotność i własne terytorium, dlatego trzymanie kilku chomików w jednej klatce to ogromne ryzyko, które może prowadzić do walk o teren, a nawet kalectwa czy śmierci jednego z nich. Kiedy już znamy najważniejszą zasadę dotyczącą trzymania chomika w domu, może zacząć zastanawiać się jakiego gatunku chomika wybrać. Najbardziej popularne są chomiki karłowate, czyli Roborowskiego, dżungarskie oraz syryjskie. Istnieją także chomiki chińskie, jednak są one rzadko spotykane w Polsce. Każdy z nich różni się temperamentem oraz wielkością, wymagają także innych warunków mieszkaniowych. Jeśli pragniemy mieć chomika, którego łatwo oswoić i można bez obaw brać go na ręce, powinniśmy wybrać chomika dżungarskiego lub syryjskiego. Chomiki Roborowskiego najczęściej są skrajnymi samotnikami, które nie chcą mieć żadnego kontaktu z człowiekiem – po prostu większość czasu spędzają zakopane w ściółce. Klatka dla chomików syryjskich powinna mieć minimalne wymiary 80 na 40 centymetrów, jednak wskazane są jeszcze większe. Reszta wymienionych gatunków wymaga klatki 60 na 40 centymetrów. Musi być ona odpowiednio wysoka, aby zmieścił się w niej domek i kołowrotek o średnicy minimum 27 centymetrów. Odległość między prętami nie powinna przekraczać 1 centymetra, aby chomik nie mógł z niej uciec przez kratki. Dodatkowo, kuweta musi być na tyle wysoka, aby nasypać tam co najmniej 10 centymetrów ściółki, gdyż chomiki uwielbiają kopać w niej tunele. Lubią także bawić się rolkami po papierze toaletowym czy chusteczkami higienicznymi.

Każda osoba, która pragnie posiadać chomika, powinna sprawdzić jak zapewnić mu odpowiednie warunki bytowe. Chomik, który posiada odpowiednią klatkę, będzie wykazywał zachowania zbliżone do tych w środowisku naturalnym. Należy zapewnić mu zabawki, możliwość kopania tuneli w ściółce oraz domek bez dna, aby mógł się tam zakopać. Dodatkowo, należy całkowicie zrezygnować z plastikowych tuneli w klatce, gdyż chomik może w nich utknąć.