Który miód można nazwać ekologicznym?

Uważam, że szczególnie w odniesieniu do produktów spożywczych nie wolno kierować się oceniając jakość tylko cenę produktu. Czasami po prostu opłaca się zapłacić więcej. Tym bardziej że spożywane pokarmy różnego rodzaju mają przecież bezpośredni wpływ na szeroko pojmowany stan naszych organizmów. Tak jest na przykład z prawdziwymi miodami ekologicznymi. Jednym z powodów, dla których rzeczywiście warto płacić za takie produkty nawet więcej jest to, że ich wyprodukowanie w rzeczywistości wiąże się z ogromem pracy i nie tylko dla pszczół, ale również w dużej mierze dla pszczelarza, który w szerokim zakresie sprawuje nad nimi opiekę.

Co należy wiedzieć o miodach spadziowych?

ekologiczny miód spadź liściastaNa początku chciałbym wyjaśnić pojęcie miodu, ponieważ pomimo popularności wiele osób nie zastanawia się nad takimi podstawowymi kwestiami. Miód jest to słodka substancja powstająca poprzez przerabianie określonej substancji przez pszczoły w swoich organizmach. Specjalnie używam tutaj słowa substancja, ponieważ nie zawsze przerabianiu musi podlegać nektar. Oczywiście miodu nektarowe cieszą się zasłużoną popularnością wynikającą między innymi z faktu, że są różnorodne. Tym razem chciałbym zwrócić jednak szczególną uwagę na zupełnie inną odmianę miodu. Ekologiczny miód spadź liściasta to ciekawy przykład. Jest on o tyle ciekawy, że powstaje w ramach przetwarzania przez pszczoły substancji nazywanej spadzią. W tym przypadku jak sama nazwa wskazuje będzie to spać pochodząca z drzew liściastych. Ale nadal należy się zastanowić, czy właściwie jest ta substancja. Mogę podać tutaj dwie definicje, które zresztą mają ze sobą dużo wspólnego. Pierwsza jest taka, że jest to substancja składająca się z soków konkretnej rośliny i wydzielana w specyficznych warunkach właśnie przez tą roślinę to wszystko wpływa na cenę i wysoką jakość miodu spadziowego, ponieważ nigdy nie wiadomo gdzie dokładnie występowanie czegoś takiego się pojawi i o jakiej porze roku. Zjawisko to może wystąpić na przykład w lesie liściastym.

Można jednak to zjawisko zauważyć między innymi na podstawie tego, że liście drzew liściastych nawet takich jak lipa robią się błyszczące, lepkie i są przy tym lekko słodkawe ze względu na substancję na nich obecną. Kolejny przypadek jest taki, że pszczoły przetwarzają substancje pobrane z rośliny przez mszyce. Miód ze spadzi liściastej jest ekologicznym, kiedy nie zawiera żadnych dodatków. Chodzi tutaj o brak zawartości substancji leczniczych i syropu cukrowego. Taki miód naprawdę będzie smaczny i zdrowy.