Rodzina i dzieci

Proste metody sposobem na kolkę niemowlęcą

Napadowe bóle brzucha, którym towarzyszą wzdęcia, prężenie się, silny płacz, mogą świadczyć o kolce jelitowej. Schorzenie to występuje u niemowląt, często wynika z niewłaściwego sposobu jedzenia. Atak kolkowy powoduje głośny płacz malucha, może trwać nawet kilka godzin. Brzuch dziecka jest wówczas wzdęty i napięty, a nogi przykurczone. Mimo tego, iż nie ustalono dotąd dokładnych przyczyn tej dolegliwości, to jednak wiadomo, iż jej przyczyną mogą być alergie pokarmowe, a szczególnie nietolerancja białka mleka krowiego.

Duża skuteczność naturalnych metod w łagodzeniu kolki

metody na kolki u noworodkaWówczas mamy muszą zrezygnować ze spożywania mleka krowiego oraz jego przetworów. Innym czynnikiem, który może wpływać na pojawienie się kolki, jest nietolerancja laktozy, a także zaburzenia funkcjonowania mikroflory jelitowej. Inną przyczyną jest niedojrzałość układu nerwowego, nadwrażliwość na bodźce. Czasem pojawieniu się wzdęć oraz bólu brzuszka sprzyjają niewłaściwa technika karmienia, zbyt duża ilość połykanego powietrza, które zaburza pracę jelit. Niemowlak, który cierpi na kolkę, często płacze, pręży się, a przytulanie i głaskanie nie przynosi pożądanych rezultatów. Warto zapoznać się, jakie są metody na kolki u noworodka i zdecydować się na sposób, który okazuje się skuteczny w danym przypadku. Często zalecane jest podawanie naparów z kopru włoskiego i rumianku. Mają właściwości wiatropędne, działają rozkurczająco na mięśnie przewodu pokarmowego, a jednocześnie pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. W trakcie napadu ataku kolki konieczne jest, by zachować zimną krew, nie wpaść w panikę, szybko okazać maluchowi niezbędną troskę, kołysać go, układać na brzuszku, a także masować wzdęty brzuszek. Pomocne bywają także ciepłe okłady. Mimo tego, iż kolka niemowlęca jest sporym utrudnieniem i często powoduje ogromny stres u zatroskanych rodziców, to tak naprawdę z czasem mija samoistnie.

Warto pomóc maluchowi, znaleźć przyczynę występowania tego schorzenia, zastanowić się nad swoją dietą, zadbać o prawidłowe odbijanie malucha, a także właściwą technikę karmienia. Pomocny bywa delikatny masaż, który rozluźnia napięte mięśnie, a także ciepła kąpiel oraz okłady. Warto sięgnąć także po wodę koperkową, która rozluźnia brzuszek, a także ułatwia odprowadzanie gazów. Przyjmując wygodną pozycję podczas karmienia, stosując w odpowiednie butelki antykolkowe oraz smoczki, a także postępując w sposób spokojny, można skutecznie pomóc płaczącemu i cierpiącemu maluszkowi, szybko złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.