Rodzina i dzieci

Warto czytać katolickie bestsellery

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób można stać się bardziej świadomym wyznawcą Chrystusa. Jeśli wychowywaliśmy się w katolickiej rodzinie, w której ceni się tradycję, na pewno zostaliśmy nauczeni, że należy w każdą niedzielę chodzić na mszę i codziennie zmawiać pacierz. Są to oczywiście kluczowe kwestie, świadomy chrześcijanin powinien jednak nieustannie poszerzać swoje horyzonty. Warto przede wszystkim sięgać po katolickie bestsellery, dzięki którym będziemy mieli znacznie szerszą perspektywę. To na pewno bardzo nam pomoże.

Biblia to największy bestseller wszech czasów

książka katolicka - bestsellerDrogę do prawdy odnajdziemy w Piśmie Świętym i chociaż nie zawsze jasne są dla nas nauki z niego płynące, poprzez czytanie komentarzy znanych biblistów i samodzielną kontemplację, możemy stale zbliżać się do Jezusa Chrystusa. Warto czytać także znaną światową literaturę. To Biblia jest najlepiej sprzedającą się książką wszech czasów. Mało tego, to nie przypadek, że jednymi z najlepiej sprzedających się pozycji na świecie są „Opowieść o dwóch miastach” Dickensa, „Władca Pierścieni” Tolkiena, czy „Lew, czarownica i stara szafa” Lewisa. Wszystkie te światowe bestsellery są przepełnione chrześcijańskim duchem, bowiem mimo iż każdy z wymienionych autorów przeszedł inną drogą, by dotrzeć do Chrystusa, wszyscy odnaleźli ukojenie w Słowie Bożym. Można w zasadzie postawić znak równości między komponentami książka katolicka – bestseller. Zaskakująco wiele książek, które odnoszą sukcesy na rynku wydawniczym, jest pisanych przez pełnych wiary autorów. Żeby nie szukać daleko najlepiej sprzedającą się serią, jaka została wydana jest „Harry Potter”. Niewiele osób wie, ale wydawcą cyklu w Polsce był proboszcz plebanii, na której Rowling pracowała jako sprzątaczka i to on postanowił wydać u nas jej książki. Sam „Harry Potter” jest pełen nawiązań do Biblii i literatury chrześcijańskiej. Warto sięgnąć jednak także po bardziej klasyczne dzieła. Obowiązkową lekturą dla każdego katolika będzie „Boska komedia” Dantego, czy „Raj utracony” Miltona. Serce się raduje gdy się pomyśli, ile jest książek, które pomagają nam zbliżać się do Pana.

Praca nad sobą jest kluczowa, jeśli chcemy umacniać się w wierze i stawać lepszym chrześcijaninem. Pamiętajmy o tym, by regularnie czytywać Biblię, nie zaniedbujmy jednak innych ważnych dla historii literatury powieści. Pomagajmy też innym w poszukiwaniach. Jeśli mamy w rodzinie jakieś dzieci, świetnym pomysłem może być podarowanie im „Moby Dicka”. To piękna opowieść o ponadczasowych wartościach, pełna głębokiej symboliki religijnej. Pomogła ona już niejednej zbłąkanej duszy.