Dom / Ogród

Zestawy ogrodowe – klasyczne i nowoczesne

Wiosna to początek sezonu na przyjęcia na świeżym powietrzu. Każdy właściciel chociażby niewielkiego przydomowego ogródka, czy też większego tarasu, jak co roku zabiera się do pracy, aby po sezonie zimowym przywrócić ten zewnętrzny teren do użytku. Ogród to przecież wspaniałe miejsce do przyjmowania gości, organizowania urodzin dziecka, grillowania z przyjaciółmi, czy też porannej kawy przy akompaniamencie ptaków.

Rodzaje mebli ogrodowych

meble ogrodowe z technorattanuJednak aby móc w pełni cieszyć się tym kawałkiem własnej ziemi, warto stworzyć tam wygodną i funkcjonalną przestrzeń, a do tego niezbędny będzie zestaw mebli ogrodowych. Oferta producentów w tym temacie jest ogromna. Poszczególne rodzaje różnią się zarówno funkcją (zestawy typowo jadalniane, jak i te przeznaczone do relaksu w promieniach słonecznych), oraz materiałem i techniką wykonania. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie, warto pokusić się o stworzenie dwóch odrębnych stref. Jedna, najlepiej ta najbliżej domu, to miejsce do relaksu, porannej kawy, czytania książki, czy też po prostu do swobodnego opalania się na słońcu. Tutaj najlepiej sprawdzą się wygodne zestawy z sofą, fotelami i niewielkim stolikiem kawowym. Dołóżmy do tego leżak i wiszący bujany fotel, a ciężko będzie nam powrócić po wypitej kawie do codziennych obowiązków. Druga strefa, równie ważna, to miejsce do biesiad przy stole. Tutaj przyda się odpowiedniej wielkości stół (można pokusić się o model rozkładany, który w razie potrzeby pomieści więcej gości), oraz komplet krzeseł. Dobrym rozwiązaniem zamiast części krzeseł mogą być ławki, nawet takie bez oparcia, które po skończonej imprezie będzie można wsunąć pod stół i zaoszczędzić trochę miejsca. Jeśli mowa o meblach ogrodowych, decyzja dotyczy również materiału, z jakiego są wykonane. Do wyboru mamy klasyczne drewno, które wszędzie pięknie się prezentuje. Jednak w wypadku mebli z drewna nie wolno nam zapomnieć o ich konserwacji, szczególnie jeśli cały rok będą trzymane na zewnątrz. Raz do roku będą wymagać pokrycia impregnatem, w innym wypadku stracą na urodzie, a po kilku latach także na użyteczności. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się meble ogrodowe z technorattanu. Jest to materiał sztuczny, jednak do złudzenia przypomina naturalny rattan. Dzięki temu wpisze się idealnie w klimat ogrodu. Meble ogrodowe z technorattanu mają jedną ogromną zaletę: nie wymagają impregnacji. Są odporne na warunki atmosferyczne i bardzo łatwe w czyszczeniu. Dodatkowo są dostępne w kilku kolorach, dzięki czemu łatwiej dopasować je do reszty otoczenia. Idealnie sprawdzą się w nowoczesnych i klasycznych wnętrzach, w ogrodzie, na tarasie, czy nawet na balkonie.

Prócz drewna i technorattanu, do wyboru mamy także te klasyczne, jak i w bardziej nowoczesnej odsłonie, meble z tworzywa sztucznego, czyli po prostu z plastiku. Nie są to już tylko wątpliwej atrakcyjności ciemnozielone krzesła i duży prostokątny stół. Obecnie producenci oferują nam plastikowe zestawy o bardzo nowoczesnych wzorach, które ozdobią każdą przestrzeń, a przy tym nie nadwerężą zbytnio naszego portfela.